7 ushqimet që ngadalësojnë procesin e plakjes

Vajzat kujdesen gjatë gjithë kohës që në duken më të reja nga mosha e tyre e vërtetë. Por shumicën e kohës kujdesi duhet të tregohet pikërisht në mënyrën sesi ushqehemi. Më poshtë ju sjellim 7 ushqimet të cilat kanë vetinë që e ngadalsojnë procesin e plakjes.

1.Manaferrat- Janë të pasura me antioksidantë

2.Salmoni- Është i shkëlqyer pasi rregullon nivelin e sheqerit në gjak dhe redukton rrezikun e atakut kardiak

3.Vera e kuqe- Ka veti antiplakje

4.Brokoli, spinaqi, lakra- Janë të pasura me fibra

5.Fasulet- Kanë shumë fibra dhe luftojnë shenjat e moshës

6.Domatet- Nuk ka rëndësi nëse i hani të gatuara apo nëpër sallata. Domatja ka veti të forta anti-plakje për shkak të përmbatjes së likopenit

7.Çaji jeshil- Ndihmon për një lëkurë me shkëlqim dhe për të humbur në peshë

7 ushqimet që ngadalësojnë procesin e plakjes

| Shëndeti |
About The Author
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>