Kompania Apple vazhdon të surprizojë fansat e saj pasi ka prezantuar telefonin më të ri iPhone Xs.

Por kur Apple hodhi në treg telefonin iPhone X, në fillim kishte shqetësime për çmimin prej 1000 dollarë dhe shtoi dyshime se kompania do të ketë rënie në treg.

Por gjiganti i teknologjisë amerikane, Apple, është kompania e parë publike në SHBA që ka arritur vlerën prej një trilion dollarësh në tregun e aksioneve dhe kjo arritje u realizua vetëm falë iPhone X.

Shefi i kompanisë, Tim Cook, deklaroi nga salla që mban emrin e themeluesit të Apple “Steve Jobs Theatre” në selinë e Apple Park, se ai është telefoni më i avancuar që ka krijuar ndonjëherë Apple.

Apple ka zbuluar në fund zbulimin e iPhone-it të ri të iPhone-it - një CEO i Tim Cook, i cili ka një pajisje 5.8 inç të papërshkueshëm nga uji, çelik inox, është 'deri tani iPhone më i përparuar që kemi krijuar ndonjëherë'. Firma zbuloi pajisjen së bashku me iPhone XS Max

Në një kohë kur telefonat po bëhen gjithnjë e më të shtrenjtë, vendimi i Apple për përqafimin e familjes së re “X” është i rëndësishëm, sepse shpalos një strategji të re për Apple, e cila do të vazhdojë të vendosë ritmin për prodhuesit tjerë të telefonave ndërsa lëvizim drejt 2019.

Kompania ka thënë se ai është me ekranin më të qëndrueshëm në botë.

Është rezistent ndaj ujit dhe vjen me disa versione ngjyrash.

Schiller zbuloi gjithashtu një iPhone të tretë, një seri të telefonave me kosto të ulët me ngjyra të quajtura iPhone XR. Do të jetë më e lirë e formacionit, në $ 749. "Ne shpresojmë se ai arrin edhe më shumë konsumatorë," tha ai

iPhone Xs vjen me dy versione ekranesh, 5.8-inç dhe 6.5-inç, që është më i madhi në historinë e Apple-it.

Versioni më i madh do të quhet iPhone Xs Max.

Telefonat e rinj të kompanisë kanë deri në 512 gigabajt hapësirë të brendshme.

iPhone i ri ka opsionin me dy karta dhe do të ketë kamera të dyfishtë 12MP.

Apple ka konfirmuar se iPhone XS dhe XS Max do të mund të porositen nga 14 shtatori, pasi shitja e tyre nis më 21 shtator.

IPhone XS është e pajisur me atë që thuhet të jetë 'xhami më e qëndrueshme ndonjëherë në një smartphone'. Do të vijë në tri përfundime - argjendi ari dhe hapësira gri. Është gjithashtu 'më i papërshkueshëm nga uji' se iPhone X

Gjiganti amerikan i teknologjisë gjithashtu ka konfirmuar se çmimi i iPhone XS është 999 dollarë. Kurse për XS Max çmimi është 1.099 dollarë.

Që të dy këta iPhone do të jenë në dispozicion me hapësirë të brendshme 64GB, 256GB dhe 512GB.

Megjithatë, iPhone-ët e këtij viti do të duhet t’i bëjnë përshtypje blerësve nëse Apple ka ndonjë dëshirë për të tejkaluar markën kineze Huawei që për herë të parë në shtatë vitet e fundit ka marrë vendin e dytë në tregun e telefonave nga kompania amerikane.

CEO Tim Cook mori në skenë para rreth 1.000 njerëzve në Teatrin Steve Jobs në selinë e re të Apple në Cupertino të Kalifornisë menjëherë pas orës 10:00 të PDT. Cook nisi këtë ngjarje duke prezantuar serinë e re të Apple 4 të Apple

Më parë në ngjarjen e saj të përvitshme në Kaliforni, Apple zbuloi një smartwatch të ri, shfaqja e të cilit shtrihet më tej drejt skajeve të saj sesa modelet e mëparshme.

Ora e re ka një ekran më të madh, dhe përmban elektrokardiogramin për të analizuar rrahjet e zemrës së përdoruesit dhe dërgon raporte në raste të çrregullimeve.

Gjithashtu do të ketë altoparlantë të rinj dhe një procesor që sjell shpejtësi shumë më të mëdha për orën.“Apple Watch nuk është vetëm numri një i orëve të mençura në botë, është ora numër një,” deklaroi CEO i Apple Tim Cook në këtë ngjarje.

Ajo përmban një dizajn të ri të ekranit që tregon deri në tetë pjesë të veçanta të informacionit, sipas firmës

Apple nuk zbulon shifrat e shitjeve për pajisjen, por studiuesi i tregut IDC, vlerëson se gati gjysma e 43.5 milionë e orëve të mençura të këtij viti të do të vijnë nga Apple, shkruan CNET.

Falë dizajnit të saj të ri pa korniza dhe zëvendësimit të pullës me regjione të ndjeshme në prekje, seria e re e Apple Watch rrit madhësinë e saj të fytyrës nga 40mm dhe 44mm.

Apple prezanton iPhone X dhe iPhone Xs Max

About The Author
-