Agjencia kineze shtetërore e lajmeve, Xinhua, është bërë e para që ka nxjerrë në ekran dy folës robotë. Folësit janë produkt i inteligjencës artificiale, të krijuar nga filmimet e prezantuesve të televizionit, ndërsa zëri vjen nga një sitetizues zanor. Për të krijuar këta folës të rinj teknologjikë, Xinhua ka analizuar orë të tëra emisione lajmesh […]

Read more

Nis sot në të gjithë vendin viti i ri shkollor. Tridhjetë e dy mijë nxënës ulen për herë të parë në bankat e shkollës. Në të gjitha shkollat e vendit janë 480 mijë nxënësit e të gjithë sistemit parauniversitar, ndërsa 39 mijë janë maturantët që në fund të këtij viti shkollor u nënshtrohen provimeve të […]

Read more

Kapiteni legjendar i shqiptarëve e ka gjetur mënyrën për të mos e ndërprerë ëndrrën e tij për të qënë gjithmonë pranë fushës së blertë. Ai ka themeluar fondacionin “Lorik Cana 5”, i cili ka nisur aktivitetin prej muajsh në Shqipëri dhe ka si mision mbështetjen dhe promovimin e sportit dhe kulturës bazë, kryesisht te moshat […]

Read more

Wizz Air, linja ajrore më e madhe me kosto të ulët në Evropën Qendrore dhe Lindore dhe një nga linjat ajrore në rritje më të shpejtë të Evropës, njoftoi sot një rritje të frekuencës në katër fluturime javore në rrugën e saj Tiranë-Londër Luton dhe Prishtinë-Londër Luton. Duke filluar nga 28 Tetori, itinerari do të […]

Read more

I riu Shqiptar shumë i talentuar në fushën e baletit ka ditur më së miri të zgjedhë rrugën e duhur për ta perfeksionuar talentit e tij. Përmes konkurseve ndërkombëtare në  baletin  Italin ai përzgjidhet si më i miri. Kështu fati deshi që ai të udhëtonte drejt Nju Jork, ku ai fitoi të drejtën e një […]

Read more

A mund të jetë ky më shumë se një vallëzim? Drake dhe Zoë Kravitz kanë nxitur spekulime të mëdha për një lidhje të mundshme kur janë parë së bashku në Netflix Golden Globes after-party. Video nga festa është shfaqur kur shfaqen Drake dhe Zoë në krah të njëri-tjetrit. Aktorja e “Big Little Lies” po ashtu […]

Read more

Diku gati dhjetë vjet më parë, Paris Hillton dhe Kim Kardashian ishin të pandashme, por kjo zgjati deri në momentin kur ato u grindën. Por, pavarësisht kësaj Paris Hilton do ta ftojë Kimin në ceremoninë martesore me aktorin Chris Zylko. (Foto: Getty Images) Para disa vitesh, Parisi ishte ajo për të cilën pothuajse çdo ditë […]

Read more

Kendall Jenner mori pjesë në Golden Globes të sonte të veshur me të zeza në solidaritet me lëvizjen e barazisë së femrave Time’s Up. Ajo zgjodhi një fustan shumë  gjigani  nga Giambattista Valli për rastin dhe e punoi atë për këtë qëllim:

Read more

Hollywoodi ka bashkuar në solidaritet për viktimat e ngacmimit seksual dhe sulmit duke u veshur me të zeza në qilimin e kuq në 75 Golden Globe Awards në Beverly Hilton të dielën. Por kjo nuk do të thotë se si Angelina Jolie, Jessica Biel, Kerry Uashingtoni dhe Catherine Zeta Jones hoqën dorë nga mundësia për […]

Read more

Marrja  e fotoje selfie të përsosur është një art, siç është kapjen e të pasmeve nw  selfie, dmth “belfie”. Amanda Lynn i zotëron të dyja.   Can you tell it’s cold in Switzerland? 👀 A post shared by A M A N D A 💎 L Y N N (@misslhommedieu) on Jan 2, 2018 at […]

Read more