Vatikani është shndërruar në qendrën shqiptare kur ka mbledhur yjet më të rëndësishëm të trojeve tona dhe elitën politike në koncertin e madh në “Basilica di San Paolo Fuori le mura”. Në vigjilje të shenjtërimit të Nënës Terezë, njëkohësisht 19 vjetorit të shuarjes së saj. Në fjalën e tij hyrëse, imzot Dodë Gjergji, Ipeshkëv i […]

Read more

Para pak ditësh tarifat e sigurimit për palët e treta të automjeteve, njohur si primi TPL, u rritën me 25 për qind, në mënyrë të menjëhershme dhe nga të gjitha kompanitë e sigurimit njëkohësisht. Këtë rritje kompanitë e shpjeguan me faktin që Autoriteti i Mbikqyrjes Financiare (AMF)—autoriteti shtetëror që mbikqyr dhe rregullon sektorin financiar—këshilloi një […]

Read more

Efektivi i policisë, Ardian Kodra, i cili mbeti i vrarë gjatë një aksioni të policisë për kapjen e një personi me probleme mendore, është shpallur ditën e sotme Dëshmor i Atdheut. Bëhet me dije se shpallja e tij u bë me propozim të ministrit të Punëve të Brendshme, Saimir Tahiri. Familjarëve të efektivit do t’u […]

Read more

​Policia e Shtetit ka shpërndarë për publikun një video gjatë operacionit për neutralizimin dhe arrestimin e autorit të vrasjes së efektivit të FNSH-së Ardian Kodra, dje në fshatin Torovicë të Lezhës. Autori David Qosja i cili njihej na banorët e zonës si person me probleme mendore, por që nuk ishte me kartelë, qëllonte vazhdimisht me […]

Read more

Konflikti mes një nxënësi të moshës 17 vjecare dhe mësueses së tij në qytetin e Elbasanit ka degjeneruar në dhunë. Sipas policisë bëhet me dije se shtetasi P.XH, 17 vjec, banues në Elbasan dyshohet se ka goditur mësuesen e një shkolle. Mësohet, se mësuesja me inicialet K.M, 35 vjec, banuese në Elbasan ka paditur në […]

Read more

Një sherr i rëndë ka ndodhur në një familje në fshatin Gosë të Kavajës. Nusja 16 vjeçe me inicialet F.B. është rrahur me vjehrrën e saj 58 vjeçe Shqiponja Sinemata. Sherri mes vjehrrës dhe nuses ka ndodhur brenda shtëpisë së tyre. Të dyja janë paraqitur në polici dhe kanë kërkuar urdhër mbrojtje kundrejt njëra-tjetrës. Sipas […]

Read more

Shqipëria është duke lobuar fort për ta bërë edhe pjesën e saj të Liqenit të Ohrit pjesë të trashëgimisë botërore të UNESCO-s. Dosja ndërkufitare e kandidimit do të finalizohet brenda muajit të parë të vitit 2017 për t’u dorëzuar zyrtarisht më pas në muajin mars. Në lidhje me këtë projekt po punohet edhe me palën […]

Read more