Mjaftojnë 3 përbërës dhe ju do keni rezultate mahnitëse. Pasta e dhëmbëve, soda e bukës dhe letra e aluminit do ju japin një rezultat të paimagjinueshëm. Në një copë të vogël letre alumini, shtroni pak pastë dhëmbësh dhe pak sodë buke. Këto dy përbërës mundohuni t’i përzijeni bashkë me ndihmën e një stikadenti. Me pas […]

Read more

Aroma e luleve ka një rol të rëndësishëm në eliminimin dhe zhdukjen e stresit. Sipas studimeve më të fundit të realizuara rezulton se aroma e luleve redukton dukshëm nivelin e stresit. Një hulumtim i tillë u krye në Japoni, ku eksperimentet u kryen në disa situata stresuese. Arsyeja që aroma e luleve qetëson kur jeni […]

Read more

Uji është pija më e mirë për trupin e njeriut, por shumica nuk pëlqejnë të pinë ujë në temperaturë dhome, veçanërisht në ditët e verës. Çfarë bën në fakt organizmi? Pirja e ujit të ftohtë shkakton dhimbje stomaku, gjë që e komplikon procesin e tretjes pas ngrënies. Ekspertët thonë se pirja e ujit të ftohtë […]

Read more

Përpara se të përfundoni duke ngrënë produkte dyqani ose të konservuara, pini një gotë ujë dhe reflektoni: është apo nuk është uri e vërtetë? Duhet të dini se në periudhat e stresit dominon uria nervore ose e mendjes. Për të mos përdorur ushqimin si ngushëllim, dëgjoni muzikë ose kërceni, pra lërini hapësirë këtyre lloj emocioneve. […]

Read more

Vaji I ullirit me limon është një kurë natyrale për të ulur nivelet e larta të kolesterolit në gjak. Prej shumë vitesh njerëzit e kanë përdorur kurën natyrale me vaj ulliri dhe limon në të mirë të shëndetit dhe trupit. Kjo kurë që konsumohet esëll në mëngjes është një alternativë shumë e mirë për të […]

Read more

Ka ditë kur mëngjesi nis me aq vrull sa një filxhan kafe nuk mjafton dhe menjëherë rrufit të dytin. Kafeja është një nga pijet më popullore në botë, duke patur në konsideratë faktin se çdo vit njerëzit pijnë plot 450 miliardë filxhanë kafe. Kafeja është e pasur me antioksidantë dhe mund të jetë e dobishme […]

Read more

Shpesh gjatë rutinës sonë të përditshme e ndiejmë veten tepër të lodhur dhe na duket sikur truri jonë është duke fjetur gjumë, ndërkohë që ne rrimë kot zgjuar duke u përpjekur të bëjmë aktivitetet që na takojnë. Mirëpo ne e dimë se në punë, në shkollë, në shoqëri, apo kudo ku të jemi, nuk mund […]

Read more

Tashmë mjafton vetëm një përbërës dhe do të keni flokët që keni ëndërruar gjithmonë, me shkëlqim dhe pa zbokth. Nuk keni pse të harxhoni thasë me para, në produkte të ndryshme dhe për shampo të shtrenjta. Thjesht përdorni paracetamol. 1. Largon zbokthin Tashmë nuk keni më nevojë për të blerë shampo kundra zbokthit. Lajini flokët […]

Read more

Fasha e shputës është një gjendje shëndeti pak e njohur, por tejet e përhapur. Pothuaj gjysma e shqiptarëve vuajnë nga dhimbja e këmbëve dhe dhimbja shpesh shkaktohet nga shputa, një ligament i lehtë që lidh thembrën me pjesën e brendshme të këmbës. Një lëvizje e vazhdueshme dhe rritja e peshës janë shkaqet kryesore. Eshtë një […]

Read more

Nëse e teprojmë me alkoolin, rezultati dihet, nuk mbajmë mend çfarë ka ndodhur. Mendojmë se meshkujt i zë pija më vonë se femrat, dhe disa studime na tregojnë pikërisht këtë dhe arsyet përse ndodh kjo. 1. Studimet tregojnë se femrat kanë më pak ujë në trupat e tyre. Kjo për shkak të përqëndrimit më të lartë të gjakut te femrat sesa te meshkujt për […]

Read more