Agjencia kineze shtetërore e lajmeve, Xinhua, është bërë e para që ka nxjerrë në ekran dy folës robotë. Folësit janë produkt i inteligjencës artificiale, të krijuar nga filmimet e prezantuesve të televizionit, ndërsa zëri vjen nga një sitetizues zanor. Për të krijuar këta folës të rinj teknologjikë, Xinhua ka analizuar orë të tëra emisione lajmesh […]

Read more

Samsung zbuloi versionin Galaxy A9 për vitin 2018, i pari smartphone në botë që ka kamera me katër lente. Ekrani është  6.3 inch amoled dhe me revolucion tepër të lartë, 2220×1080. Po kështu, procesori Snapdragon 660 dhe karta grafike GPU Adreno 512. Ndalemi për pak te kamera 24 MP, e cila ka katër lente duke […]

Read more

Pasi e ka bërë të disponueshme për përdoruesit e iOS për disa muaj, dhe duke pritur për “Swipe to Reply” , Whatsapp për Android është gati për t’u pasuruar me një veçori të re shumë interesante. Kjo është mënyra Picture-in-Picture për videot. Kjo do të thotë që kur të marrësh një video nga YouTube, Instagram […]

Read more

Përdoruesit e Instagramit e kanë pasur të pamundur paraditen e sotme të përdorin rrjetin e fotove. Të gjithë ata që kanë një profil në të e kanë pasur të pamundur të shohin fotot e të tjerëve, por edhe të vetat. Profilet bosh shfaqin vetëm një mesazh: “Shërbimi nuk mund të rifreskohet”. Porblemet nuk janë vetëm […]

Read more

Kompania Apple vazhdon të surprizojë fansat e saj pasi ka prezantuar telefonin më të ri iPhone Xs. Por kur Apple hodhi në treg telefonin iPhone X, në fillim kishte shqetësime për çmimin prej 1000 dollarë dhe shtoi dyshime se kompania do të ketë rënie në treg. Por gjiganti i teknologjisë amerikane, Apple, është kompania e parë publike në SHBA që ka arritur vlerën […]

Read more

Instagram-i është padiskutim një ndër rrjetet sociale më të përdorur dhe më të pëlqyer. Ai gjithmonë sjell risi për përdoruesit e tij.  Vetëm pak kohë më parë Instagram-in tonë iu shtua opsioni IGTV, përmes të cilit arrijmë të ngarkojmë video më të gjata se 1 minutë. Mirëpo ky rrjet social nuk di të ndalet dhe së […]

Read more

Të gjithë ne sot përdorim smartphone dhe i përdorim atë për çdo gjë. Por sipas një studimi rreth një e pesta e të rinjve shpenzojnë 40 orë në javë ose më shumë në internet, ku 64% e të anketuarve e konsiderojnë internetin si një pjesë thelbësore në jetën e tyre. Por si mund ta kuptojmë […]

Read more

Përdoruesit e telefonave Samsung apo edhe markave të tjera ankohen shpesh për problemet me baterinë pasi iu është prishur mbushësi origjinal dhe kanë blerë një të ri. Nëse mbushësi është origjinal apo fallco mund të dallohet lehtësisht edhe nga çmimi, por gjithsesi, gjithmonë ekzistojnë abuzime. Janë disa mënyra për të kuptuar nëse mbushësi që keni […]

Read more

10 aplikacionet kryesore për iPhone muajin e kaluar regjistruan 78 milion shkarkime. Sipas Priori Data, në krye të listës ishte Hole.io me 12.3 milion shkarkime. Shumë pranë është një tjetër lojë, Helix Jump me 12.21 milion shkarkime për muajin Qershor. Vendin e tretë, të katërt dhe të pestë e zënë aplikacionet e Facebook përkatësisht, WhatsApp, […]

Read more

Instagram duket se këtë verë po surprizën të gjithë përdoruesit e tij. Pasi lejoj të ngarkohen video deri në 1 orë, tani instagram do të lejojë që edhe të komunikoni me njëri-tjetrin përmes video-kamerës. Përdoruesit e instagram mund të flasim me video dhe në bisedë mund të shtohen deri në 4 persona.   Për të […]

Read more